انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار از سوی رئیس قانونی هست/ روسای بازنشسته رفتنی شدند

به گفته خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، چندین ماه پس از روی کار آمدن سیدرضا صالحی‌امیری تغییرات درون اساسنامه کمیته ملی المپیک درون دستور کار هیات اجرایی قرار گرفت.

یکی از تغییرات عمده درون اساسنامه مربوط به انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار بود. با توجه به اینکه پیش از این دبیر کل و خزانه‌دار درون مجمع عمومی انتخاب می‌شدند با تغییرات تازه درون اساسنامه قرار شد دبیرکل و خزانه‌دار از سوی رئیس کمیته پیشنهاد و با تایید هیات اجرایی تصویب شوند.

از آنجایی که بعضی از اعضای کمیته از جمله دبیرکل به این تغییرات اعتراض و اعتقاد داشتند دبیرکل باید از سوی مجمع عمومی انتخاب شود، مسئولان کمیته ضمن تحلیل وضعیت کشورهای مختلف درون خصوص نحوه انتخاب دبیرکل، از کمیته میان‌المللی المپیک (IOC) نیز استعلام گرفتند.

IOC نیز درون جواب عنوان کرد انتخاب دبیرکل و خزانه‌دار از سوی رئیس و تایید هیات اجرایی هیچ مشکلی ندارد به همین دلیل این تغییرات درون اساسنامه لحاظ شد.

نکته دیگری که از IOC استعلام گرفته شده مربوط به روسای فدراسیون‌هایی هست که دیگر درون فدراسیون خود رئیس نیستند و درون واقع هیچ پستی ندارند.

درون اساسنامه تازه کمیته ملی المپیک نیز درون خصوص ترکیب هیات اجرایی آمده هست: هیات اجرایی متشکل از ۱۲ نفر هست که ۵ نفر از انها را اعضای هیات رئیسه، ۶ عضو دیگر روسای فدراسیون‌های ملی هستند که رشته ورزشی آنها تحت پوشش گیم‌های المپیک قرار بگیرد و یک نفر نماینده ورزشکاران که به انتخاب کمیسیون ورزشکاران معرفی شود.

درون تبصره ۲ این اساسنامه تازه آمده هست: روسای فدراسیون‌های ملی که رشته یا رشته‌های ورزشی تحت پوشش آنها درون گیم‌های المپیک قرار می‌گیرند باید همواره درون هیات اجرایی حائز اکثریت آراء باشند. درون صورتی که رئیس فدراسیون به هر دلیلی تغییر کند عضویت وی درون هیات اجرایی ملغی شده و عضو جایگزین وی درون مجمع آینده انتخاب می‌شود.

این ماده و تبصره درون اساسنامه تازه درون حالی مطرح شده که پیش از این شنیده شد با حضور علیرضا رحیمی رئیس سابق فدراسیون هندبال درون هیات اجرایی موافقت شده این درون حالی هست که شنیده شده کمیته ملی المپیک از IOC استعلام گرفته و به نظر می‌رسد حضور رحیمی درون هیات اجرایی منتفی شود.

با توجه به اینکه ترکیب هیات اجرایی را ۶ نفر از روسای فدراسیون‌های المپیکی تشکیل می‌دهند، IOC تاکید دارد این اعضا به واسطه فدراسیون‌ها می‌آیند و درون صورت رفتن رئیس از یک فدراسیون، لزومی ازبرای حضورش درون هیات اجرایی کمیته ملی المپیک نیست.

این اساسنامه تازه بازهم شامل تغییراتی شده به همین دلیل این احتمال وجود دارد این ماده و تبصره نیز دستخوش تغییراتی شده باشد، ولی آنچه قابل تامل هست اینکه کمیته میان‌المللی المپیک نیز تاکید دارد روسای فدراسیون‌ها درون هیات اجرایی به واسطه پستی که دارند می‌توانند فعالیت کنند.

قرار هست اساسنامه کمیته ملی المپیک روز ۲۵ دی درون مجمع عمومی به تصویب برسد و پس از تصویب همزمان به هیات دولت و IOC برود. این احتمال وجود دارد پس از مجمع عمومی شاهد تغییرات درون کمیته درون پست‌های دبیر کلی و خزانه‌داری باشیم.

انتهای پیام/س

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *