درون انتظار آخر روزگارِ تلخ‌تر از تلخ/ غلط داوری یا غلط داوری؟

به گفته خبرگزاری فارس، تیم ملی والیبال ایران با قبول دو شکست مقابل تیم‌های لهستان و برزیل به کار خود درون  رقابت‌های لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ خاتمه داد. شاگردان کولاکوویچ درون جایگاه پنجم ایستادند و نتوانستند به مرحله نیمه‌نهایی صعود کنند.

تیم ایران از ابتدای مسابقات با هدف کسب مدال با تمام قوا پا به میدان لیگ ملت‌ها گذاشت؛ جایی که خیلی از تیم‌ها به آن نگاه تدارکاتی داشتند. لهستان، روسیه، کانادا، برزیل، فرانسه، ایتالیا و … همگی به جوان‌ترهای خود میدان دادند تا بتوانند از حضور آنها درون میدان با اهمیت و بزرگی به نام انتخابی المپیک سود ببرند، ولی درون این مسیر کولاکوویچ هیچ‌وقت از برنامه راهبردی‌اش ازبرای تیم ایران حرف نزد و هر وقت درون این خصوص از وی سوال می‌شد، صحبت از تلاش ازبرای کسب بهترین نتیجه می‌کرد.

از هفته‌های دوم و سوم کم‌کم انتقادات به ترکیب تیم ایران شروع شد و آقای سرمربی هیچ وقت انتقادها را نپذیرفت. وی به هر روشی که می‌شد از انتقادها فرار می‌کرد و حاضر نشد درون خیلی از مواقع به جوان‌‌های شایسته والیبال ایران میدان دهد. حاصل این فرارها چیزی نبود جز خستگی، مصدومیت و فشار روی چند ستاره تیم ملی؛ شاید درصورتیکه صادقانه بخواهیم به موضوع نگاه کنیم همه چیز فدای نتیجه شد! کسی نمی‌تواند جنگندگی و تلاش ملی‌پوشان ایران را کتمان کند، ولی این موضوع ازبرای رسیدن به موفقیت کافی نبود و تیم ایران ازبرای رسیدن به سکو خواهان کمک‌هایی از روی نیمکت بود که درون حسرت آن ماند!

مرد اول نیمکت ایران پس از شکست مقابل برزیل گفت: این شانس را نداشتیم که با تمام انرژی خود به مصاف برزیل برویم. همچنین قدرت لازم را ازبرای آخر دادن به گیم نداشتیم. ما قسمت اول فصل مسابقات را با کسب مقام پنجم لیگ ملت ها به آخر رساندیم و پیش روی ما مسابقات انتخابی المپیک درون روسیه هست و با تمام تلاش و تمرکز ازبرای موفقیت درون این مسابقات آماده می شویم.

جبار قوچان‌نژاد، یکی از کارشناسان والیبال ایران هم اظهار داشت: بدون شک تمام مربیان درون مسابقات مختلف درون پی کسب برد هستند، ولی باید شرایط را هم به خوبی تحقیق کرد. مگر کولاکوویچ نمی‌گفت تخصص خاصی درون تغییر نسل دارد و این کار را درون صربستان انجام داده هست؟ به چه دلیل الان این اتفاق درون تیم‌ ملی ایران نیفتاد؟ شاید وی می‌خواهد تغییر نسل را درون مسابقات انتخابی المپیک انجام دهد. تیم‌هایی همچون لهستان و روسیه به خوبی از فضای لیگ‌ ملت‌ها استفاده کردن کردند و تیم‌شان را تغییر دادند. باید تاکید کنم که ملی‌پوشان ایران خیلی زحمت کشیدند و از جان و دل مایه گذاشتند تا این نتایج رقم بخورد. هیچ انتقادی به بازیکنان نیست، ولی به نظر من کادرفنی می‌توانست بیشتر به درون این مسیر به ملی پوشان کمک کند.

بعضی از کارشناسان معتقد بودند که کولاکوویچ پس از فشارهایی که سال گذشته به وی وارد شد، می‌خواست از شرایط حریفان سواستفاده کرده و همراه با ایران بهترین نتیجه را کسب کند تا ضمن سنگین کردن روزمه‌اش از فشارها خارج شود. همین دلایل موجب شد تا عده‌ای از کارشناسان ایگور را نتیجه‌گراترین مربی تاریخ والیبال ایران بنامند. به هر حال یوزهای ایرانی درون لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ سکو کسب نکردند و خروجی این مسابقات ازبرای ایران یک لشگر بازیکن مصدوم و خسته بود.

الان و پس از آخر کار ایران درون لیگ ملت‌ها، والیبال ایران مثل خیلی دیگر از تیم‌های جهان باید خود را ازبرای انتخابی المپیک آماده کند؛ جایی که روسیه، کوبا و مکزیک انتظار ایران را می‌کشند. روس‌ها که این روزها بدون ستاره‌هایی همچون موزرسکی و میخائیلوف درون نیمه‌نهایی لیگ ملت‌ها حضور دارند، ازبرای انتخابی المپیک ضمن تقویت تیم خود از شرایط میزبانی هم سود می‌برند. از الان باید منتظر ماند و دید برنامه مرد مونته‌نگرویی ازبرای آن مسابقات با اهمیت چه خواهد بود.

پس از آخر کار ایران درون لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ بعضی گفتند یک غلط داوری درون ست پنجم ملاقات با برزیل مدال را از ایران گرفت، ولی بعضی دیگر می‌گویند که افشین داوری سرپرست فدراسیون والیبال با هدفگذاری و برنامه‌ریزی غلط ضربه بزرگی به تیم ملی زد. ضربه‌ای که شاید درون رقابت‌های انتخابی المپیک بیشتر دردش را حس کنیم. وی بارها درون محافل رسمی و غیررسمی تمام اتفاقات مثبت والیبال را به مدیریت خودش ربط داد، ولی باید دید الان والیبال ایران با کوهی از خستگی و یک لشگر مصدوم چه برنامه‌ای ازبرای میدان بزرگی به نام انتخابی المپیک دارد؟

بارها کارشناسان و رسانه‌های مختلف عنوان کردند تا شاید همه بدانند بخشی از دلایل عملکرد درخشان تیم ملی درون مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها استفاده کردن حریفان از ترکیب دوم یا شاید سوم خود بود، ولی درون آن وقت نتایج تیم ملی آنقدر سروصدا کرده بود که دیگر کسی صدای منتقدان را نمی‌شنید. سرپرست فدراسیون هم با خیال راحت پشت موفقیت‌های موقت تیم ملی مخفی شده بود. پس از شکست ایران مقابل تیم دوم لهستان و کنار رفتن از لیگ ملت‌ها همه متوجه شدند که منتقدان نه تنها مغرض نبودند، بلکه دلسوز این رشته هم بودند. الان شاید جدی‌ترین خواسته اهالی والیبال و دلسوزان این رشته انتخاب تکلیف انتخابات فدراسیون باشد تا شاید زودتر بگذرد این روزگارِ تلخ‌‌تر از تلخ!

انتهای پیام/س

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *