کارت قرمز ازبرای چه کسی از جیب درون می آید؟

 غفار تشکری شاد-  به گفته خبرگزاری فارس، درون این مقاله زوایای خشونت درون رفتار بازیکنان تحقیق شده هست که درون زیر می‌خوانید:                                                                       

خشم

واژه ای به کوتاهی سه حرف ولی با دنیایی از معنی که هرکدام درون موقعیت های مختلف بروز می نمایند. درون جامعه ایرانی این واژه درون عرصه های مختلف باز تعریف های متفاوتی به خود دیده هست…که به تبع همین باز تعریف ها عواقب منحصر به فرد هم درون پی داشته هست. کمااینکه درون فوتبال نازنین ما نیز رسوخ کرده به شکل ای که عواقبِ هیجانی ناشی از رفتار همراه با خشمِ فوتبالیست های ایرانی درون میادین حساس رقابت، غیرقابل انکار هست.

حتم دارم همه ما فوتبال دوستان و علاقه مندان این رشته ورزشی مهیج، خاطره ای نه چندان جالب از بروز رفتارهای ناشی از خشم فوتبالیست های تیم مورد علاقه مان به ذهن سپرده ایم. چه درون بازیهای ملی و چه درون بازیهای باشگاهی داخلی یا میان المللی. موارد متعددی وجود دارد که بازیکن تیم درون لحظاتی حساس و به اصطلاح نفسگیر، با رفتاری کاملا بی دلیل، با چاشنی خشم، کاممان را تلخ کرده، اخراج شده و درون پی چنین اقدامی، تیم و هواداران خود را درون شوکی عمیق فرو برده هست. که شوک حاصله عمدتأ به افت عملکرد تیمی و درون آخر نتیجه ای نامطلوب منجر گردیده هست. هرچند درون موارد معدودی دیده شده، پس از آنکه بازیکنی با رؤیت کارت قرمز رنگ، ناگزیر به ترکِ مستطیل سبز شد این اتفاق، منجر به افزایش انگیختگی سایر هم تیمی ها و درون آخر کسب نتیجه ای مطلوب شد. ولی از یاد نبریم آنچه به ندرت پیش آمده هرگز الگوی مناسبی ازبرای عموم نیست.

با هم به تعدادی از اخراج های حساس، که درون سالهای دور و نزدیک اتفاق افتاده نگاهی بیاندازیم:

۱) اخراج روزبه چشمی درون دقیقه ۵۰ گیم استقلال-السد؛ درون حالی که استقلال درون تهاجمی ترین حالت و کاملا به صعود امیدوار بود.

۲) اخراج سیامک نعمتی درون دقیقه ۸۹ گیم فینال جام باشگاه های آسیا درون زمین حریف، درون شرایطی که تیم از کمبود بازیکن رنج می برد.

۳) اخراج مهرداد پولادی درون دقیقه ۴۱ گیم ایران و عراق درون جام ملتهای آسیای پیشین. که شواهد فراوانی بر اشتباهات موجود هست.

۴) اخراج کریم باقری دردقیقه ۸۰ مقابل قطر و دشوار شدن صعود ایران به جام جهانی ۹۸ فرانسه.

۵) اخراج پرویز برومند درون دربی پر تنش سال ۷۹ که درون آخر به محرومیت چند بازیکن انجامید. از این دست موارد بسیار درون فوتبال ایران دیده می شود که با اندکی جستجو قابل دسترسی هست. ولی سوال اصلی اینجا مطرح می شود، «یک بازیکن حرفه ای به چه دلیل دست به چنین اقدامی می زند؟ ». «به چه دلیل درون لحظاتی که تیم، بنا به هر دلیلی به تمرکز بیشتری خواهان هست، یک بازیکن با عدم تمرکز فردی و رفتاری کنترل نشده، تمرکز و آرامش را از زمین و نیمکت خود سلب می نماید؟»

ریشه ی این شکل رفتارها را ابتدا درون عدم کنترل فردی باید جستجو نمود. ولی باید بدانیم که رفتاری که بروز داده می شود، تابع تَک عامل نبوده و به عوامل درونی و بیرونی بسیاری وابسته هست. به هنگام تحقیق عوامل درونی، تمام موارد ذهنی فرد مورد تحقیق قرار میگیرد. اینکه درون فوتبال یک بازیکن را خشن می نامیم چیزی جز بازتاب بیرونی عوامل کنترل نشده درونی وی نیست. به زبانی ساده تر یک بازیکن به دلیل آنکه نیاموخته به شکل ای علمی و عملی، مهارت های ذهنی اش را پرورش بدهد (که درون اینجا بارزترین آن، تمرکز و بازیافت تمرکز اوست) درون لحظه دست به رفتاری میزند که عواقب آن دامنگیر جمعیتی ست. فارغ از توضیح علمی و  روانشناسانه ی  مراحل کامل شکل گیری رفتار که درون این مَقال نمی گنجد؛ به علل و عوامل شکل گیرنده یک رفتار و نحوه کنترل آن می پردازیم. درون سطور بالا با اشاره به موضوع کنترل مهارتهای ذهنی به عنوان یکی از علل شکل گیری رفتار، بخشی از عوامل درونی را بیان نمودیم. ولی این عوامل درونی، متاثر از موارد متنوع دیگری، چون وراثت یا ژنتیک  هست، که به نوبه ی خود میتواند درون تولید یک رفتار موثر باشد. ولی درون مبحث عوامل بیرونی مهمترین موردی که می توان اشاره نمود بحث محیط و محرکهای محیطی هست. درون یک جمع بندی باید بیان نمود رفتارِ دارای خشم یا همان رفتار پرخاشگرانه از مجموع عواملی چون شخصیت و مهارت های ذهنی و محیط و محرکهای بیرونی شکل می گیرد. رفتار پرخاشگرانه خود نیز به دو نوع خصمانه یا ابزاری تقسیم می شود. با نگاهی به رفتارهای بازیکنانی که اخراج می گردند می توان به این نتیجه رسید که آنها دارای رفتار پرخاشگرانه ابزاری هستند که ویژگی بارزش بروز آن رفتار ازبرای هدفی غیرپرخاشگرانه هست. درون علل بروز رفتار پرخاشگرانه چند نظریه وجود دارد که عبارت هست از: ۱)نظریه غریزی ۲)نظریه ناکامی-پرخاشگری ۳)نظریه یادگیری اجتماعی. درون هر کدام از این نظریه ها که جستجو کنیم رگه هایی از علل بروز رفتار های پرخاشگرانه منجر به اخراج درون لحظات و گیم های با اهمیت را می توانیم بیابیم.

ولی سوال اصلی اینجاست که ازبرای عدم تکرار اینگونه حوادث چه باید بکنیم؟

درون گام ابتدایی باید نسبت به روان، ذهن و ظرفیت ذهنی بازیکن های تیم درون پس فردی و تیمی اشرافی کامل داشته باشیم. ازبرای درک بهتر با مثال سخن خواهم گفت: فرض کنیم بازیکنی درون تیمی دارای نیمرخ روانی هست که درون آن شرایط روانی وی، انگیختگی بالا و کاهش تمرکز و خود کنترلی وی ثبت میگردد. و همزمان ما، به عنوان کادر و درون راس آن سرمربی، با تهییج و بالا بردن انگیختگی تیمی درون پی نتیجه گیری مطلوب باشیم. درون چنین وضعیتی، بازیکن مورد نظر با توجه به انگیختگیِ حاصله درون آستانه تحریکی بالا قرار گرفته و درون شرایط پر فشار روانی گیم، ناخواسته تیم را به ورطه ای میکشاند که نه تنها خود، بلکه تیمِ چه بسا شایسته ای را محروم خواهد ساخت. پس باید با استفاده کردن از متخصصان امر ابتدا نسبت به شناخت درست ابعاد روانی ورزشکار پرداخت، و سپس متناسب با ظرفیتی که با آن رو به رو شده ایم، ازبرای آموزش صحیح و اصولی مهارتهای ذهنی ، و به طور اخصّ مبحث انگیختگی کار نمود.

درون همین اثنا قدم بعدی ولی، کاهش حساسیت های کاذب و منفی و پرهیز از فاجعه سازی شکست؛ ازبرای تیم و بازیکنان از سوی منبع ها تزریق هیجان مانند رسانه ها، تماشاچیان و نزدیکان یک تیم هست. چه آنکه با ایجاد فضای کاذب روانی و ساخت فضای گیمِ به اصطلاح مرگ و زندگی درون رقابت های ورزشی نتیجه ای جز بوجود آمدن هیجان های منفیِ اکثراً غیر قابل کنترل نخواهد داشت. یکی دیگر از مسیر حل هایی که به صورت ریشه ای درون پی رفع این مشکل بر آمده استفاده کردن از خدمت ها روانشناسی ورزشی نه تنها ازبرای مسابقات به خصوص، بلکه از ابتدای شکل گیری شخصیت ورزشی و جهت دهی ذهنی ورزشکار می باشد. خدماتی که درون آن بازیکن با هدایتی صحیح چه درون مسیر اهداف فردی و چه تیمی، با مهارتهای ذهنی آموزش دیده و ساختار سازی ذهنی به کنترل و تسلط بیشتر بر عملکرد ذهنی خویش رسیده و از قرار گیری درون معرض عوامل سازنده اتفاقات تلخی از این قبیل اجتناب  می نماید.

علی رغم همه مطالبی که درون این نوشتار ذکر گردید، باید اشاره ویژه ای به این با اهمیت داشت که هرکدام از علل مطرح شده درون مقوله بروز و ظهور رفتار های پرخاشگرانه، مطابق با شعارِ حیاتی : «پیشگیری، بهتر از درمان هست» ، خواهان روش های پیشگیرانه مختص به خود می باشد.

درون انتها، و با ایمان به موفقیتِ تیم ملی ایران درون جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ ، ازبرای مجموعه تیم به ویژه بازیکنان، «خودکنترلی بالا» و یا به زبانی ساده «خویشتنداری بیش از پیش» ، درون رفتار و «سرسختی ذهنی» درون رسیدن به اهدافشان آرزومندم.

انتهای پیام/ا

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *